Kişisel Başarı

Güncel

Facebook Nasıl Kuruldu?

Facebook Nasıl Kuruldu?
Mart 04
13:55 2011

Facebook nasıl kuruldu, Facebook´un kuruluş hikayesi. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan facebook, iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri´ndeki tüm okullar facebook´da mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-posta adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler.

Temmuz 2007 itibarıyla, 34 milyon kullanıcısıyla dünyanın en büyük üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip oldu.
Alexa istatistiklerine göre facebook 20 Ekim 2007 itibarıyla; Dünya´nın en fazla ziyaret edilen 7´inci sitesidir. Bunun yanı sıra; Kanada, Güney Afrika ve Norveç´in en fazla ziyaret edilen sitesi; İngiltere ve İsveç´in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi, Mısır ve Panama´nın 3., ABD, Avustralya ve Türkiye´nin de 5. en fazla ziyaret edilen sitesidir. Aynı zamanda Türkçe, Facebook´da İngilizce dışında en çok kullanılan dildir.

Facebook ismini “paper facebooks”´dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.
Şu anda 400 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

Site kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini banner reklamlarından ve sponsor gruplarından almaktadır (Nisan 2006´da gelirlerin haftalık 1.5 milyon dolar olduğu öne sürülmüştür). Kullanıcılar profilleri fotoğrafları, ilgi alanları, gizli ya da açık mesajları ve arkadaş grupları sergilemektedir. Profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli ağların dışındakilere açık olmayacak şekilde sınırlandırılabilir. TechCrunch´a göre; A.B.D.´deki üniversitelerdeki öğrencilerin %85´inin facebook´da bir hesabı bulunmakta ve bunların %60´ı her gün bağlanmaktadır. %85 her hafta, %93 her ay bağlananlar arasındadır. Facebook sözcüsü Chris Hughes ise kullanıcıların her gün ortalama 19 dakika facebook´da vakit geçirdiğini söylemektedir.

13 Mart 2009 itibarıyla facebook´un yeni arayüzü tüm hesaplarda kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu arayüz, kullanıcılar arasında ikilik yaratmıştır. Bazı kullanıcılar bu arayüzü çok başarılı bulurken, bazı kullanıcılar protesto etmektedir. Facebook yöneticileri ise bu yeni arayüz için ısrar etmektedirler.
Teknik açıdan ise facebook, web otoriteleri tarafından en başarılı Web 2.0 uygulamalarından biri olarak gösterilmektedir.
2006 yılında, MySpace´in News Corporation´a satılmasıyla facebook´un da satılacağı söylentileri çıkmıştır. Zuckerberg ise facebook´u satmak istemediğini belirtmiş ve söylentileri yalanlamıştır.

İlk teklifin Viacom tarafından 975 milyon dolar olduğu öne sürülürken; Eylül 2006´da Yahoo 1 milyar dolar teklifte bulunmuştur. Ekim ayında ise; Google YouTube´u satın aldıktan sonra, facebook için 2,3 milyar dolar teklifte bulunmuştur.

Facebook yöneticilerinden Peter Thiel ise, Facebook´un iç değerinin 8 Milyar dolar olduğunu ve proje gelirlerinin 2015 yılı için 1 milyar dolar olduğunu söylemiştir.

24 Ekim 2007´de; Microsoft facebook´un %1,6´lık hissesini 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştır. Google ve diğer şirketler de benzeri bir yöntemle facebook hisselerine yönelmektedir.
2008 Ağustos´unda Facebook´un aylık 100 milyon aktif kullanıcısı vardı. İnsanlar birbirini Facebook´a çağırdı ve bu sayı 7 ayda iki katına çıktı. 2009 Nisanı´nda ise bu sosyal ağın ulaştığı insan sayısı 200 milyondu. 2009 Temmuz´unda ise dört aydan kısa bir sürede Facebook kullanıcı sayısı 50 milyon daha artarak 250 milyona ulaşmıştır.

Bu konuya benzer "MESSİ" başlıklı makalemizde futbol hakkında bilgiler verilmektedir. Okumanızı tavsiye ederiz..

Etiketler
Paylaş

Yazar Hakkında

kisiselbasari

kisiselbasari

2003 yılında amatör olarak başlayan ancak şu anda Türkiye'nin en kaliteli kişisel gelişim, eğitim ve psikoloji sitesi olmayı başaran www.kisiselbasari.com 'u facebook , twitter, youtube gibi sosyal ağlarda da takip edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

15 Yorum

 1. yunus
  yunus Ocak 31, 18:06

  şifremin deşmiş bulurmusunus

  Reply to this comment
 2. yusufbaba2121
  yusufbaba2121 Ocak 30, 17:20

  face çok güzel bir şey

  Reply to this comment
 3. erdogan
  erdogan Ocak 19, 11:57

  selam herşey nasıl yapa bilirim

  Reply to this comment
 4. TC Yüksel Mert
  TC Yüksel Mert Ağustos 30, 09:05

  muthiş

  Reply to this comment
 5. murat
  murat Ağustos 12, 15:48

  lütfen facebook kurulsun

  Reply to this comment
 6. Doganay Gençağ
  Doganay Gençağ Nisan 01, 18:29

  cok sacma

  Reply to this comment
 7. Bilgisayar Muhendsi
  Bilgisayar Muhendsi Şubat 23, 22:59

  adam üniversite ödevi için yaptı 8 milyar dolara saattı nerden nereye acaba kaç ayda kodladı bu siteyi birde türkler yapsa adıını duyuracak bi site gurur duysak hep yabancılarmı yapcak kardeşim biraz teknolojiye merak salın !!!!!

  Reply to this comment
 8. emre sancaktutan
  emre sancaktutan Haziran 19, 13:08

  facebook ben kurdum Mark Zuckerberg benden çaldı patlatı gitti

  Reply to this comment
 9. helin karabulut
  helin karabulut Mayıs 31, 18:35

  nasıl facebook kuruluyor bize söyleyeniz

  Reply to this comment
 10. mehmet
  mehmet Nisan 27, 16:47

  ben fcebooktan daha iyi site duşundum ama site nasıl açacam.

  Reply to this comment
 11. Mesut Aikin
  Mesut Aikin Mart 30, 07:27

  facebook mağlefet nasıl kurudu.

  Reply to this comment
 12. ofof
  ofof Ocak 14, 02:13

  vallahi benim aklıma gelmişti ama işte yapmadım

  Reply to this comment

Yorum Yazacağım

Yorumda mail adresiniz yayınlanmayacaktır.
Doldurulması zorunlu alanlar *